fbpx
Fb.Bē.In.

Web Design

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Web sitesi yaptırmak uygulama ve çalışma olarak oldukça basittir. Fakat doğru bir şekilde mi yapıyorsunuz yoksa sadece kartvizitinize web sitesi koymak için mi yapıyorsunuz işte tam da bu noktada sizlere farkları açıklayabileceğimiz maddeleri saymaya başlıyoruz.

Kullanıcı Deneyimi

Briff Digital ekibi olarak en fazla önemsediğimiz alan kesinlikle kullanıcı deneyimi, web sitesini yaptığınızda öncelikle kullanıcıyı düşünmelisiniz. Kullanıcının istediği tasarımı, dili, kullanımı önemsemelisiniz. Burada kullanıcıyı dinlemenin yanında iyi bir şekilde gözlemlemenin de büyük önem taşıdığını kesinlikle unutmamalısınız. Kullanıcıyı bir çocuk gibi düşünecek olursa ebeveynler olarak sizlerin onu şekillendirmek yerine hayallerini gerçekleştirebileceği alanları oluşturmalısınız. Çocuklarını yönlendiren, sınırlandıran ebeveynler olmak yerine çocuklarını dinleyerek onların istekleri doğrultusunda özgürce davranmalarını sağlayan kişiler olmalısınız. Web sitenizi de aynı çocuğunuz gibi inşa etmeli, onu kullanıcı bazlı geliştirmelisiniz.

Kullanıcı Deneyimi Nelere Bağlıdır?

Kullanıcı deneyimi kullanıcıların neye ihtiyaç duyduklarına, neye değer verdiklerine ve becerilerine derinlemesine odaklanmaktır. Ayrıca, projeyi yöneten grubun hedefleri de dikkate alınır. Kısacası, ziyaretçilerin deneyimini mümkün olduğunca anlamlı ve değerli hale nasıl getirebileceğinizle ilgilidir.
Kullanıcı:

 • Web sitenizi ziyaret etti
 • Farklı sayfalarda gezindi
 • Web sitenizin amacını kavradı
 • Son olarak istediğini aldı

Kullanıcı deneyimini etkileyen ve sonuç olarak işletmenize fayda veya zarar verebilecek birçok faktör vardır:

 • İçeriğiniz web sitesinde geçirilen vakti değerli kılıyor mu?
 • Kullanılabilirlik: Web sitenizin kullanımı kolay mı?
 • Yararlılık: Web siteniz kullanıcıların gereksinimlerini karşılıyor mu?
 • Arzu edilen: Markanız kullanıcıyla duygusal bir bağ kurabiliyor mu?
 • Keyiflilik: Web siteniz kullanıcıları sıkıyor mu?
 • Erişilebilirlik: Engelliler web sitenize erişebiliyor mu?
 • Güvenilirlik: Markanız veya hizmetiniz kullanıcıya güven kazandırıyor mu?

 

Doğru Anlatım ve İfade Gücü

Web sitesi sitenizi veya ideallerinizi doğru biçimde ifade edebilmelidir. Web sitesi nasıl ki kullanıcı için güzel bir şekilde kullanılabilir oluyorsa şirket için de kendini iyi ifade edebilir olmalıdır. Şirketinizin rakiplerinden nasıl farklılaştığını, rekabet avantajını iyi bir şekilde yansıtabilmelidir. Eğer işiniz ile müşterilerinize büyük kolaylıklar sağlıyorsanız sağladığınız kolaylığı web sitenizde net bir biçimde anlatabilmelisiniz. Bunun için kullanıcı deneyimi kurallarını uygulamalınızın yanında mesajınızı da net bir şekilde belirlemelisiniz.

Görsel Kullanımı

Web site tasarımı yaparken görsel kullanımı elbette ki çok önemlidir. Kullanıcılar gün içerisinde onlarca web sitesini ziyaret ediyorlar. Bu ziyaretleri sırasında görseller ile hızlıca içeriği tarıyorlar. Eğer iyi görseller kullanabilirseniz kullanıcıları net bir şekilde yakalayabilirsiniz. Görseller kullanıcıyı yormamalı, sayfayı boğmamalı ve orijinal nitelikte olmalıdır. Orijinal görsel kullanımı arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanıza olanak tanırken kullanıcı gözünde de gerçekçiliği arttırdığı için web sitenizden daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Web sitenize gelen kullanıcılar çok daha iyi bir şekilde dönüşeceklerdir. Orijinal görsel imkanınız yoksa orijinal nitelikte gerçekçilik gösterecek içerikleri tercih etmelisiniz. Günümüz dünyasının en kilit pazarlama öğelerinden biri hiç kuşkusuz gerçekçilik ve samimiyet.

Hızlı ve Etkili Olmak

Web sitesi artık hızlı bir şekilde açılmalı ve kullanıcı bekletmemelidir. Arama motorları tarafından listelenirken de önemli bir etmen olan bu hız faktörü aynı zamanda kullanıcıları sitede daha uzun süre tutmak daha fazla sayfa ziyaret etmelerini sağlamak için de son derece önemlidir. Web sitenizin açılış hızını geliştirmek için çaba harcamalısınız.

Doğru Yönlendirme Organizasyonu

Web sitesini yapmak tam bir organizasyon ister. Web sitenizi güzel bir şekilde yapmanız yetmez, iyi bir şekilde kullanmak için doğru yönlendirme organizasyonuna da ihtiyacınız vardır. Web sitenize gelen kullanıcılar önceki adımlarında ne yaptıklarını, web sitesinde neler yapabileceklerini görmek isterler. Bunun için web sitenizin yönlendirici mekanizmalara “ekmek kırıntılarına” ihtiyacı vardır. Breadcrumbs denilen yönlendirmeleri her sayfada iyi bir şekilde uygulamalısınız.

6- Harekete Geçirici Butonlar

Web site tasarımı yaparken takipçilerinizi harekete geçirici butonlar kullanın. Bu sayede web sitesine gelen kullanıcıyı harekete geçirerek bir aksiyon yaratabilirsiniz. Kullanıcı eyleme geçmeli, sizin istediğiniz şekilde hareket edebilmelidir. Bunun için “sepete ekle, hemen al, şimdi ara, randevu oluştur” gibi ifadeler ile web sitenizi inşa etmelisiniz.

Dönüşüm ve Hedef Belirleme

Sitenize gelen kullanıcılar için kesinlikle doğru dönüşümler ve hedefler belirlemelisiniz. Sadece görüntülenmek için bir web sitesi oluşturulmaz. Web sitesi içerisinde yapılacak eylemleri de iyi bir biçimde belirleyebilmelisiniz. Web sitenizi farkındalık oluşturmak, ürün satmak veya talep almak için oluşturabilirsiniz. Bunların içerisinde sizin işinize yarayacak olan etmenleri belirleyerek hedef kitlenizin yapacağı etkinlikleri web sitenizde oluşturmalısınız. Oluşturacağınız bu dönüşümler reklam verdiğinizde işinizin ölçümlenmesinde ve veri analizi yapmanızda size oldukça fazla yardımcı olacaktır. Web site tasarımı yapılırken dönüşüme açık olmalı ve hedeflerinize ulaşmak için doğru stratejiler belirlemelisiniz.

İletişim Seçeneklerinin Fazlalığı

İletişim, firmaların en iyi şekilde yönetmesi gereken alanlarından biridir. İletişim seçeneklerini ne kadar fazlalaştırırsanız potansiyel müşterileriniz ile buluşma şansınızı o kadar arttırsınız. Doğru iletişim biçimi ve fazla seçenek sizler için çok büyük önem taşımalıdır.

 Güncel Olmak

Dijital dünyadaki varlıklar artık güncelliği kontrol edilebilir nesneler haline geldiler. Teknoloji ilerledikçe çok daha etkili web siteleri ortaya çıkarken kimin güncel olduğu veya kimin güncel olmadığı da net bir şekilde anlaşılabiliyor. Bu nedenle web sitenizi ileri teknoloji ile yapmanın dışında zaman zaman güncellemeyi ihmal etmemelisiniz. Web site tasarımı yaparken geleneksel anlayıştan uzaklaşıp yenilikçi olmanız gerekmektedir.

 İnteraktif Olmak

Günümüz kullanıcıları interaktif olmaya o kadar fazla alıştı ki bir sürece dahil olmadıklarında kendilerini eksik hissediyorlar. Siz de web sitenizi dizayn ederken kesinlikle kullanıcıyı sürece dahil etmeli, kullanıcının görüşlerini formlar veya anketler ile almalısınız. Fiyat hesaplama modülleri, faydalı gereçler ile sürece destek olmalısınız. Web sitenizdeki bazı durumların kullanıcı tarafından değiştirilebilir olması sitenizin daha fazla kullanılmasına yol açacaktır.

Mobile ve Her Cihaza Uyumlu Olmalı

Bir web sitesinin mobil uyumlu olması günümüzde artık mutlak kural olarak kabul edilir. Artık web sitelerinin trafiklerinin pek çoğu mobil cihazlardan geliyor. Bu nedenle bir sitenin mobil uyumlu olması, tablet gibi cihazlara uyumlu olması şarttır. Siz de web sitenizin mobilde nasıl göründüğüne, tablette nasıl göründüğüne dikkat etmelisiniz.

Yönetim Panelli Olması

Günümüzde artık teknoloji büyük bir hızla gelişiyor. Web sitelerini geliştirmek eskiden olduğu kadar zor değil, yönetim panelli sistemler sayesinde hemen hemen herkes web sitelerindeki içerikleri, resimleri değiştirebiliyor. Sizin sitenizin de bu yapıda olmasına dikkat etmelisiniz.

Neden SEO Dostu Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

Çoğu zaman “SEO dostu” web sitesi terimini duyarsınız, ancak bu gerçekten ne anlama geliyor ve buna neden ihtiyacınız var? SEO dostu bir web sitesi işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabilir?
SEO denilince birçok insanın sorduğu soru, “neden SEO dostu bir web sitesine ihtiyacımız var?” oluyor.
Sebepler çok fazla ama bilmeniz gerekenler şunlar:

 • Organik trafikte artış (arama motorlarından gelen trafik): SEO dostu bir web sitesi, arama motoru sonuçlarında daha üstte çıkacağı için arama motorlarından daha fazla trafik alacaktır. Arama motorlarını kullanan kişilerin ilk 5 sonuçtan birini seçme eğiliminde olduğunu dikkate alırsanız, SEO’nun önemini anlayabilirsiniz.
 • Web sitenizi kullanıcı dostu hale getirecek: İyi bir SEO sadece arama motorları için değil, kullanıcılar için de gereklidir. SEO ilkelerini web sitenize uygulamak kullanımı kolaylaştırır ve bu kullanıcı deneyimini arttırır.
 • Marka güvenilirliği sağlar: Kullanıcıların Google, Bing, Yandex veya Yahoo’nun ilk sayfalarında bulunan web sitelerine güvenmesi daha olasıdır. Bu hem marka bilinirliği hem de marka güvenilirliği için faydalıdır.
 • Reklam maliyetini düşürür: İyi bir SEO web sitesi çevrimiçi reklamcılık biçimlerine para harcamadan da hedeflenen trafiği çekebilir. Bu noktaya ulaşmanın bir maliyeti olsada uzun vadeli getirileri fazladır.
 • Müşterilerinizin ne istediğini anlamanıza yardımcı olur: SEO kaliteli trafik sağlar ve bu kullanıcıların davranışlarını analiz ederek (web sitenize nasıl girdiklerini, neleri tıkladıklarını, nasıl ayrıldıklarını, neyi sevdiklerini vb.) müşterilerinizin ne istediğini anlamak ve web sitenizi geliştirmek için harika bir yoldur.
 • Mobil cihazlarda SEO çok daha önemli: Mobil dostu ve mobil aramada iyi bir sıralamaya sahip web sitesi, mobil SEO dostu olmayan web sitelerinden muhtemelen daha fazla müşteri ve trafik elde edecektir.

Giderek daha fazla kullanıcı, hareket halinde, cep telefonlarını bilgi veya ürün aramak için kullanıyorken, arama sonuçlarının en üstünde olmak önemlidir, aksi takdirde potansiyel müşterilerinizi rekabet ortamında kaybedebilirsiniz.