fbpx
Fb.Bē.In.

SEO Danışmanlığı

seo

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO, Search Engine Optimization yani Türkiye’de bilinen adıyla Arama Motoru Optimizasyonu, sitelerin daha yüksek konumlarda sıralama alması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Her web site sahibi, sitesinin daha fazla organik ziyaretçi alması için ilk sayfada ve iyi bir konumda yer almak ister. Çünkü SEO size para harcamadan, müşteri kazanma imkanı tanır.

Durum böyle olunca arama motoru optimizasyonu ve arama motorlarıyla uyumlu olma zorunluluğu kaçınılmaz bir hal alır ve kullanıcıların daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web sitesi sunmak hedeflenir. Bu yönüyle SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanıma sahip ve ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek seviyeye gelmesine de yardımcı olur.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı, sitenize ve size özel bir SEO danışmanını saat/maliyet ile kiralayarak sizin için çalışmasını sağlamanızdır. Sitenizin tüm eksik analizini, hatalarını ve yapılması gerekenleri sektörünüze ve size özel olarak sunan bir danışmanlık hizmeti olarak nitelendirilebilir. SEO Danışmanı seçerken, çok dikkatli olunmalıdır.

SEO Danışmanlığı kısaca; web sitelerin ilk sayfada ve iyi bir konumda yer alması için sağlanan danışmanlık modeline verilen isimdir.

SEO Çalışmaları Sitenize Ne Sağlar?

SEO çalışmaları, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımının yanında kullanıcı deneyimi ve hız iyileştirmeleri ile sitenin bütününü kapsamlı olarak revize edilmesi sürecini kapsar. Site dışı SEO çalışmaları ise site dışından gelen bağlantılar ve görsel materyaller, sosyal medya imlemeleri, forumlar ve bloglar gibi benzer biçimde çeşitli kaynaklar üzerinden siteye ziyaretçi akışı sağlayarak sitenizin tanınmasını ve standardını artırmaya yönelik bir çalışmadır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli unsurun, gelen her bağlantı yani linkin sitenize fayda sağlamayacağıdır. Herkesin kolaylıkla link alabildiği yerlerden sitenize link almamanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Her sektörün büyüklüğü ve rekabeti farklı olduğu için, süreç analizi yapıldıktan sonra ortalama bir süre verilebilir. Ancak unutmamak gerekir! Kimse Google çalışanı değildir ve süreçler öngörülemeyen sebeplerle uzayıp/kısalabilir.

Güncel hayatımızda nasıl eski markalara daha fazla güveniyor ve marka ismiyle ticaretin daha güvenli olduğunu düşünüyor isek… Google’ın da böyle bir algısı ve çalışma mantığı vardır. Google’ın her websiteyi tanıma ve öğrenme süreci vardır. Bu sebeple, ben henüz 2 ayını doldurmamış yeni siteler için çalışma yapmamaktayım.

Google’ın websiteler’de önemsediği 2 temel unsur; kullanıcı deneyimi (UI&UX) ve sayfaların hızlı açılması konusudur. Süreç analizinizi ve planlamanızı yaparken, websitenizdeki iyileştirilmesi gereken noktaları tespit ediyorum. Ardından siteniz üzerindeki kullanıcı deneyimini ve dolaylı olarak aksiyonu artıracak iyileştirmeleri ve hız sorununuzu kalıcı olarak çözüyorum.

SEO süreci doğal olduğu taktirde, Google tarafından desteklenen bir süreçtir. O sebepledir ki, kendi kendinize ya da işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan çalışmalar ve yürütülen süreçler daima risklidir. İşinin ehli olan birinden, SEO Danışmanlığı hizmeti almak bu sebeple en elzem konudur.